Πατήστε στην εικόνα να μεταφερθείτε στο καινούριο site

Αναμενόμενα τα Αποτελέσματα στον Δ΄ Όμιλο του Παιδικού Πρωταθλήματος Μπάσκετ

Ειδήσεις όλο το 24ωρο απο Λευκαδα

Ο Άτλας νίκησε τον Α.Ο. Βόνιτσας δύσκολα με 56 – 43. Κάνοντας τη χειρότερή του εμφάνιση από την αρχή του πρωταθλήματος έδωσε την ευκαιρία στη Βόνιτσα να είναι στο παιχνίδι μέχρι το τέλος. Μάλιστα είχε το προβάδισμα μέχρι το 24΄.

Μέχρι το 6΄ ο Άτλας είχε μόνο 2 πόντους και το ημίχρονο έληξε 8-11. Το ίδιο αμφίρροπο κύλησε και το 2ο 10λεπτο για να λήξει 21 – 24.
Στο 22΄ ισοφάρισε με τρίποντο του Διαμάντη 24 – 24 και πήρε το προβάδισμα στο 24΄ πάλι με τρίποντο του Διαμάντη 29 – 28.
Στη συνέχεια Σαρρής και Μπούντας «έστειλαν» τη διαφορά στο +11 και το 3ο 10λεπτο έληξε 44 – 33.
Το 4ο 10λεπτο ήταν επίσης αμφίρροπο (12 – 10 επιμέρους σκορ) κι ο αγώνας έληξε 56 – 43.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ειρηναίος Σαρρής, αν και είχε πολλά άστοχα σουτ στο 1ο ημίχρονο.
Σκόραραν Βασίλης Μπούντας και Θοδωρής Διαμάντης αν και κινήθηκαν «σε ρηχά νερά».
Η ομάδα της Πρέβεζας έχει «κορμιά», έχει ταλέντο αλλά μέχρι σήμερα δεν έδειξε πολλά πράγματα.
Ο Θεόφιλος Λιόντος χρησιμοποίησε 12 αθλητές αλλά έφυγε από το γήπεδο δυσαρεστημένος.
Η Βόνιτσα εμφανίστηκε πολύ καλύτερη από τον αγώνα του πρώτου γύρου που έγινε στο γήπεδο της.
Με κορυφαίους Παπαβασίλη, Δελαπόρτα και Μασούρα, έδειξε ότι μπορεί να νικήσει στη Λευκάδα και να πάρει αυτή την πρόκριση για τη β΄ φάση.
ΑΤΛΑΣ (Λιόντος): Σαρρής 25, Διαμάντης 14(2), Θεοχάρης, Μάκης, Πουρναρόπουλος, Μπούντας 9, Πετρόπουλος, Μάρης 1, Κίκερης 4, Πάσχος 3, Δόνος, Χρήστου.
ΒΟΝΙΤΣΑ (Γαρδίκης): Δελαπόρτας 3, Ζαχαράκης 2, Μασούρας 10, Παπαβασίλης 17, Συκιώτης, Φούντας, Θεοδώρου 7, Ντίνος 4.
Στο 2ο αγώνα η Λευκάδα νίκησε τους 98ρηδες της Νικόπολης με 53 – 42. Στο 27΄ το σκορ ήταν 33 – 32 υπέρ της Νικόπολης αλλά στα 3 τελευταία λεπτά το 3ου 10λέπτου σκόραραν μόνο οι Λευκάδιοι για να λήξει 33 – 47.
Από τη Νικόπολη διακρίθηκαν οι Ρίπης, Ράπτης, Ζαχαράκης και Κατσαντώνης.
Από τη Λευκάδα κορυφαίος (και του αγώνα) ο Σταύρακας που πέτυχε και 31 πόντους.
Η Δόξα θα πρέπει να προσέξει στον αγώνα με τη Βόνιτσα αν θέλει να «πάει» αυτή στη β΄φάση.
Δεκάλεπτα : 6 – 14, 21 – 26 (15 – 12), 33 – 47 (12 – 21), 42 – 53 (9 – 6).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Ντάβαρης) Τσάρας, Χαλιμάς, Λαϊνάς, Γεωργίου, Αυγέρης, Σολδάτος 4, Κατσαντώνης 4, Μάρης, Τσαπάρας, Ράπτης 11, Ζαχαράκης 7(1), Ρίπης 16.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Κόγκας): Μαυρομάτης, Κοντογιώργης 8, Γληγόρης 6, Γαζής 4, Γράψας, Σταύρακας 31(1), Κονιδάρης, Κουλούρας 4.
Έμεινε μόνο μια αγωνιστική για τη λήξη της 1ης φάσης του πρωταθλήματος. Ο Άτλας αήττητος «πήρε» το ένα εισιτήριο για τη 2η φάση. Το 2ο εισιτήριο θα κριθεί στον αγώνα Λευκάδα – Βόνιτσα.