Πατήστε στην εικόνα να μεταφερθείτε στο καινούριο site

Μεγάλη νίκη του Τηλυκράτη μέσα στο Καυταντζόγλειο. Κέρδισε την ομάδα του Ηρακλή 2-0 ΦΩΤΟ - ΒΙΝΤΕΟ

Με το… αριστερό ξεκίνησε η περιπέτεια του Ηρακλή στο πρωτάθλημα της Football League 2. Οι κυανόλευκοι γνώρισαν την ήττα στο Καυτανζόγλειο από τον Τηλυκράτη με 0-2 και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μέτρια παρουσία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με ανούσια κατοχή και λίγες χαμένες ευκαιρίες. Η ομάδα της Λευκάδας προηγήθηκε με απίστευτο γκολ του Αλμπάνη στο 24’ και στις καθυστερήσεις ο Θανέλας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το πρόβλημα στον  δημιουργικό και εκτελεστικό τομέα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές, απέναντι σε μία ομάδα που έπαιζε με διπλή ζώνη άμυνας, ειδικά από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα. Όσο και να ψάξει κανείς, δύσκολα θα βρει διακριθέντες στον σημερινό Ηρακλή.

Υποδειγματική παρουσία από τους φίλους του Ηρακλή, οι οποίοι στο τέλος χειροκρότησαν τους παίκτες για την προσπάθεια.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1΄ Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο με τους φιλοξενούμενους να έχουν κερδίσει φάουλ από τη δεξιά πλευρά.

Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.

Ο Λεωνίδας Μπίλης έχει επιλέξει ένα σχήμα 4-1-2-3 με τον Κελπέκη κάτω από τα γκολπόστ, τετράδα στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά οι Γούλας, Δεληζήσης, Χασιώτης, Γούτσιος. Αμυντικό χαφ ο Τροΐρης και μπροστά του οι Οικονόμου, Πετράκος. Δεξιά ο Προβατίδης, αριστερά ο Μουρατίδης και στην κορυφή ο Σαπάνης.

9΄ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ηρακλή με το σουτ του Προβατίδη να φεύγει εκτός εστίας.

Ο Ηρακλής φαίνεται να έχει την πρωτοβουλία με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν πολύ καλή αμυντική παρουσία.

14΄ Κίτρινη κάρτα ο Χασιώτης και φάουλ σε καλό σημείο για τον Τηλυκράτη.

15΄ Ο Κελπέκης μπλόκαρε εύκολα την εκτέλεση φάουλ του Καταγή.

Κίτρινη κάρτα για τον Αλμπάνη.

Ο Ανδρέας Παντζιαράς έχει σηκώσει τρεις παίκτες για ζέσταμα.

Συμπληρώσαμε 20 λεπτά στο Καυτανζόγλειο λείπει η μεγάλη ευκαιρία.

24΄ 0-1: Ο Αλμπάνης στην αντεπίθεση έπιασε ένα σουτ από τα 30 μέτρα και άνοιξε το σκορ για τον Τηλυκράτη.

Πριν την επίτευξη του γκολ από τους φιλοξενούμενους είχε προηγηθεί σουτ του Πετράκου που κόντραρε πάνω στους αμυντικούς.

Εσωτερική αλλαγή με τον Προβατίδη να πηγαίνει αριστερά και τον Μουρατίδη να έρχεται στα δεξιά.

30΄ Φάουλ του Ρούσση πάνω στον Τροΐρη που αντικρίζει και την κίτρινη κάρτα

33  Εκτέλεση φάουλ του Προβατίδη, κεφαλιά του Χασιώτη ο Σταυράκης απομάκρυνε και στη συνέχεια οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.

34΄ Ο Πετράκος ανατρέπεται από τον Ιασωνίδη, ο διατητής αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Κίτρινη κάρτα σε Οικονόμου και Ιασωνίδη, οι οποίοι διαπληκτίστηκαν.

Κάρτα και στον Καταγή που κλότσησε την μπάλα, ενώ ο ρέφερι είχε σφυρίξει φάουλ.

41΄ Κίτρινη κάρτα και στον Γούτσιο.

45΄ Από τη σέντρα του Προβατίδη ο Ιασωνίδης παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ημίχρονο στο Καυτανζόγλειο ο Ηρακλής βρίσκεται πίσω στο σκορ από το τέρμα του Αλμπάνη στη μοναδική ευκαιρία του Τηλυκράτη.

Επιστρέφουν οι παίκτες στο χορτάρι.

Δύο αλλαγές στο ημίχρονο. Μπαίνουν στο γήπεδο οι Τσιτλακίδης και Γκόγκας και βγήκαν οι Προβατίδης, Γούτσιος.

Στην κορυφή πήγε ο Γκόγκας και ο Σαπάνης ήρθε στον άξονα σε ρόλο επιτελικού.

Ο Σταυράκης βρίσκεται στο έδαφος εδώ και δύο λεπτά. Είναι η τρίτη φορά που ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων τραυματίζεται...

52΄ Ο Σπάνης έδωσε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά στον Τσιτλακίδη, αυτός έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Κίτρινη κάρτα ο Αχείμαστος.

Αυτή τη φορά ο Αλμπάνης πέφτει κάτω, ζητώντας ιατρική βοήθεια.

Ούτε μία φάση δεν υπάρχει στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τηλυκράτης έχει γυρίσει όλος πίσω και ο Ηρακλής προσπαθεί με γεμίσματα να φτάσει την περιοχή του Σταυράκη.

Κίτρινη κάρτα ο Θανέλας.

73΄ Σουτ του Μυροφορίδη έξω από την περιοχή ο Κελπέκης έδιωξε σε κόρνερ.

74΄ Ο Γκόγκας έστρωσε με το κεφάλι στον Σαπάνη το σουτ του τελευταίου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σταυράκης.

Στο ίδιο μοτίβο η αναμέτρηση...

78΄ Φάουλ του Σαπάνη η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Τσιτλακίδη, η προβολή του όμως ήταν αδύναμη.

Κίτρινη κάρτα ο Τροΐρης.

Κίτρινη κάρτα ο Κατσίκης.

90΄ 0-2: Στην αντεπίθεση ο Θανέλας βγήκε απέναντι από τον Κελπέκη τον οποίο και πλάσαρε σωστά και πέτυχε το δεύτερο γκολ του Τηλυκράτη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής: Κελπέκης, Γούτσιος (46΄ Γκόγκας), Γούλας, Δεληζήσης, Χασιώτης, Τροΐρης, Οικονόμου, Πετράκος, Σαπάνης, Μουρατίδης, Προβατίδης (46΄ Τσιτλακίδης).

Στον πάγκο είναι οι: Παπατολίκας, Σαββίδης, Λιόλιος, Χιονίδης, Βεϊδαμενίδης.

Τηλυκράτης: Σταυράκης, Αχείμαστος, Νάκος, Ιασωνίδης, Ρούσσης, Καραγιαννίδης, Πουταχίδης, Κόκκαλης (50΄ Θανέλας), Κατσίκης (85΄ Συμελίδης), Αλμπάνης (60΄ Μυροφορίδης), Καταγής.

Στον πάγκο είναι οι: Σκιαδάς, Θεραπός, Παπανίκου,  Φέτσης.