Πατήστε στην εικόνα να μεταφερθείτε στο καινούριο site

ΑΕ Καραϊσκάκης-Τηλυκράτης Λευκάδας 1-1

Ένα πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι έδωσε σήμερα Κυριακή στο γήπεδο του Δημαριού η ΑΕ Καραϊσκάκης, η οποία φιλοξένησε τον Τηλυκράτη Λευκάδας, ομάδα της Football League 2। Η διαφορά κατηγορίας των δύο ομάδων δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο με τους γηπεδούχους του Νίκου Παλιάτσου να αποδίδουν πολύ καλό ποδόσφαιρο, έχοντας αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για γκολ, με το τελικό 1-1 και την εμφάνιση της ΑΕ Καραϊσκάκης να αφήνει ικανοποιημένο τον προπονητή της αρτινής ομάδας।

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα αν και βρέθηκε σχετικά νωρίς μπροστά στο σκορ η ομάδα της Λευκάδας, η ΑΕ Καραϊσκάκης πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες, ενώ έχασε και πέναλτι. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα στο τελικό 1-1, ενώ στη συνέχεια και μετά τις πολλές αλλαγές που έγιναν ο Τηλυκράτης έχασε ευκαιρίες για να πετύχει και κάποιο άλλο τέρμα και να πάρει τη νίκη. Από την αρτινή ομάδα ξεχώρισε ο νεαρός Πάνος Σταμούλης, ο οποίος αγωνίστηκε περίπου για εβδομήντα λεπτά ως κεντρικός αμυντικός. Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σμίλτος επιχείρησε το δυνατό σουτ, όμως ο πολύ καλός στον σημερινό αγώνα Γιώργος Καραγκούνης έδιωξε σε κόρνερ. Στην δεύτερη φάση που δημιούργησε ο Τηλυκράτης κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν στο 17΄ ο Μελισσόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και οΓεωργάτζας πιο ψηλά απ’ όλους έπιασε την κεφαλιά για το 0-1. Μετά το γκολ που δέχτηκε η ΑΕ Καραϊσκάκης ισορρόπησε το παιχνίδι, πίεσε ψηλά τους φιλοξενούμενους και κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα. Στο 18΄ το σουτ του Μπαλάφα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ και ένα λεπτό μετά ο Βερλέκης έκανε την κάθετη πάσα στονΤσάπαλη, αυτός πήρε την κεφαλιά για τον Μάλλιο, ο οποίος ανατράπηκε από τον Γεωργατζάκαι σωστά ο διαιτητής του αγώνα κ. Παπαγεωργίου έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε οΜπαλάφας, όμως αστόχησε στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαϊμάκη. Στο 24΄ μετά από ωραία σέντρα του Βασιλάκη στην αντίπαλη άμυνα, ο Μάλλιος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να την στείλει προς την εστία. Προς το τέλος του ημιχρόνου δημιουργήθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ΑΕ Καραϊσκάκης και μία για τον Τηλυκράτη. Στο 38΄ ο Μπασιούκαςλίγο έξω από την περιοχή έκανε το δυνατό σουτ, ο Καραγκούνης όμως έδιωξε στην γωνία την μπάλα (βρήκε και στο δοκάρι). Στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν την ισοφάριση. Αρχικά στο 43΄ όταν ο Μάλλιος βρέθηκε απέναντι από τον Μπαϊμάκη αλλά προσπάθησε ανεπιτυχώς να πλασάρει πάνω από τον γκολκίπερ του Τηλυκράτη και στο 45΄ ο Μάλλιος γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Βερλέκης μόνος του από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να βρει στόχο, αφού έστειλε την μπάλα πάνω στονΜπαϊμάκη.Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕ Καραϊσκάκης πολύ νωρίς πέτυχε ότι δεν μπόρεσε στο πρώτο μέρος. Στο 53΄ ο Μπαλάφας πίεσε και έκλεψε την μπάλα στην αντίπαλη άμυνα, πάσαρε για τονΜάλλιο, ο οποίος βρήκε ωραία τον αφύλακτο μέσα στην μικρή περιοχή Τσάπαλη, και αυτός από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1. Τρία λεπτά μετά (56΄) ο Γεωργατζάς έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα και της ομάδας του, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε μετά από κόρνερ πέρασε μόλις άουτ. Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τις δύο ομάδεςνα μην δημιουργούν κανέναν κίνδυνο μπροστά στις δύο εστίες. Μετά το 78΄ και ενώ είχαν πραγματοποιηθεί πολλές αλλαγές για τις ομάδες, ο Τηλυκράτης έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και να πάρει τη νίκη. Στο 78΄ το σουτ του Μπασιούκα και στο 81΄ αυτό του Γ. Καταγή πέρασαν άουτ, ενώ την ίδια κατάληψη είχε και η κεφαλιά του Ζάχου τρία λεπτά (84΄) μετά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 91΄ ο Σμίλτος επιχείρησε το σουτ, ο Καραγκούνης απέκρουσε προσωρινά την μπάλα και από κοντά ο Σκερλετίδης σούταρε άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε ακόμη δύο ευκαιρίες στο 92΄ και στο 95΄ με τον Καραγκούνη να πραγματοποιεί δύο πολύ καλές επεμβάσεις και να κρατάει το σκορ στο τελικό 1-1.ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Ν. Παλιάτσος): Καραγκούνης, Πέτσας, Σταμούλης Π., Κατσαρός, Σταμούλης Ε., Βερλέκης, Βασιλάκης, Αντωνίου, Τσάπαλης, Μπαλάφας, Μάλλιος. Έπαιξαν ακόμη οι:Γεωργάρας, Καρακώστας, Μανιφάβας Σ., Τσιγαρίδας Δ., Στέργιος, Λιόλιος, Μανιφάβας Β., Μπαλαδήμας, Δήμος, Πλεύρης.ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Θ. Σαββίδης): Μπαϊμάκης, Κομνηνάκης, Καταγής Σ., Κλάζογλου, Γεωργατζάς, Παλάσκος, Φέτσης, Σμίλτος, Σαχινίδης, Μελισσόπουλος, Μπασιούκας. Έπαιξαν ακόμη οι: Πιπέρης, Ντζιμάνης, Ζάχος, Σινάνι, Σκερλετίδης, Κούσης, Καταγής Γ., Καταπόδης.